KupBilecik.com uses cookies according to the settings of your web browser.
Narodowy Balet Królewski ze Lwowa - Romeo i Julia

Romeo i Julia w wykonaniu Narodowego Baletu Królewskiego ze Lwowa

February 11, 2018 at 6:00 PM

Sales continues until: January 31, 2018 at 1:30 PM

ul. Wilsona 16, Częstochowa - map »

Ticktes: less than 100 tickets
Prices: from 90 to 100 PLN
ATTENTION! This event has been cancelled - tickets sale has been finished!
Balet w dwóch aktach
Libretto: Libretto L. Ławrowski
Inscenizacja A. Litwinow
 I AKT - 1h, przerwa 15 min, II AKT - 45 min
Czas trwania spektaklu 2 h

OBSADA:
ROMEO - Ołeh Petryk ( ludowy artysta ukrainy ) / Tristan Dobrownyj
JULIA - Karina Telwar ( laureatka konkursów międzynarodowych ) / Wiktorija Zwarycz
KLASYKA SWIATOWEGO BALETU - 40 osób na scenie

Akt I Obraz 1
Werona wczesnym rankiem. Romeo, błądzi bez celu po pustych ulicach, pogrążony w marzeniach o miłości.
W domu Kapuletów przyjaciele Tybalda: Gregorio i Pietro flirtują ze służącymi Rozalindy. Z drugiej strony placu, z domu Montekich, wychodzą Benvolio i Merkucjo. Uszczypliwe żarty przechodzą w sprzeczkę, ktoś kogoś popchnął i rozpoczyna się bójka. Błyskają ostrza. A oto i Tybald, siostrzeniec Kapuleta, poszukiwacz przygód i zabijaka, tylko czekał na możliwość zmierzenia się ze znienawidzonymi Montekimi. Okazja się trafiła, zaczyna się walka. Ze swych domów wybiegają Monteki i Kapuletowie, bój staje się coraz bardziej zacięty. Wzburzyło się całe miasto. Rozlega się alarm. Pojawia się książe Werony i ruchem miecza nakazuje złożyć broń. Odtąd, postanawia książę, kto z bronią w ręku rozpocznie walkę, zostanie stracony. Lud, zadowolony z decyzji księcia, rozchodzi się do domów.

Akt I Obraz 2
Komnata Julii. Julia w zabawie wesoło się drażni z Nianią, stale jej ucieka, podczas gdy Niania, niezgrabnie się poruszając, stara się załapać Julię. Wesołe zamieszanie przerywa matka Julii. Surowo i konsekwentnie nakazuje córce przerwanie zabaw - Julia jest przecież narzeczoną. O jej rękę ubiega się tak szacowny młodzieniec jak Parys. W odpowiedzie Julia zaczyna się śmiać. Akcja przenosi się do sali w domu Kapuletów. Uroczyście zasiadając przy stołach goście prowadzą ożywione rozmowy. Zaczynają się tańce Goście proszą Julię, aby zatańczyła, a ona się zgadza. W tańcu Julii ujawnia się jej czystość, urok, liryczność natury. Romeo, który pojawia się w sali, nie może oderwać od niej oczu. Merkucjo, założywszy żartobliwą maskę, rozśmiesza gości do łez. Korzystając z faktu, że Merkucjo skupił na sobie uwagę wszystkich zebranych, Romeo podchodzi do Julii i w uniesieniu mówi jej o uczuciu, które się w nim zrodziło. Raptem maska spada z twarzy Romea, a Julia jest poruszona urodą i szlachetnością młodzieńca. W sercu Julii także zapłonęła miłość. Tybald, przypadkowy świadek tej sceny, rozpoznaje Romea. Romeo zakłada maskę i znika w tłumie. Gdy goście się rozchodzą, Niania mówi Julii, że Romeo pochodzi z rodu Montekich. Ale już nic nie może powstrzymać Romea i Julii - w księżycową noc oboje spotykają się w ogrodzie.

Akt II Obraz 1
Julia jest w mocy uczucia, które poznała pierwszy raz w życiu. Nie mogą znieść rozłąki z ukochanym choćby przez chwilę, pisze do Romea list, który ma odnieść Niania. Szukając Romea, Niania trafia w sam środek karnawałowego szaleństwa. Na placu tańczą, śpiewają i bawią się setki mieszkańców miasta. Grupa łobuziaków drażni się z Niańką, ale ona zajęta jest tylko jedną rzeczą - odnalezieniem Romea. Wreszcie Romeo się pojawia, list zostaje doręczony. Z uroczystym wzruszeniem Romeo czyta list od Julii, zgadzającej się zostać jego żoną.

Akt II Obraz 2
Do celi klasztornej ojca Laurentego przychodzi Romeo. Opowiada zakonnikowi o swej miłości, o Julii i prosi o udzielenie im ślubu. Laurenty zgadza się, poruszony czystością i siłą uczucia Romea i Julii. Gdy w celi pojawia się Julia, Laurenty udziela błogosławieństwa ich związkowi.

Akt II Obraz 3
A na placach Werony szumi i skrzy się karnawał. Wśród weselących się mieszkańców Werony są przyjaciele Romea: Merkucjo i Benvolio. Ujrzawszy Merkucja, Tybald rozpoczyna sprzeczkę i wyzywa go na pojedynek. Romeo, który zjawia się właśnie w tym momencie, stara się powstrzymać walczących, ale Tybald drwi z niego, nazywając Romea tchórzem. Gdy Romeo odsuwa ostrze broni Merkucja, aby powstrzymać przelew krwi, Tybald zadaje Merkucjowi śmiertelny cios. Nie mogąc pohamować żalu i mszcząc się za śmierć ukochanego przyjaciela, Romeo rozpoczyna walkę z Tybaldem i zbija go. Z domu Kapuletów wybiega matka Julii i wzywa do zemsty. Benvolio odciąga Romea, który powinien jak najszybciej się ukryć.

Akt II Obraz 4
Nocą Romeo ukradkiem zakrada się do komnaty Julii, aby przed rozstaniem spotkać się z ukochaną. Nadchodzi świt. Zakochani długo się żegnają, wreszcie Romeo odchodzi. Poranek. Wchodzi Niania, a za nią pojawiają się rodzice Julii. Oświadczają córce, że dzień jej ślubu z Parysem został już wyznaczony. Julia błaga matkę i ojca, aby się ulitowali nad nią i nie zmuszali jej do znienawidzonego przez nią związku z niekochanym człowiekiem. Wola rodziców pozostaje niewzruszona. Ojciec podnosi rękę na Julię. Gdy zostaje sama, Julia wypija środek nasenny.

Akt II Obraz 5 
Wiadomość o śmierci Julii dociera do Mantui, dokąd zbiegł Romeo. Ogarnięty rozpaczą Romeo spieszy do Werony. Ciało Julii spoczywa w otwartej trumnie, która zostaje złożona w rodzinnym grobowcu Kapuletów. Wszyscy odchodzą. Zapada noc. Na cmentarz wbiega Romeo. Wpada do grobowca, żegna się z Julią i wypija truciznę. Julia budzi się ze snu. Nie od razu powraca jej świadomość i pamięć. Widząc jednak, że znajduje się na cmentarzu, wszystko sobie przypomina. Jej spojrzenie pada na Romea. Rzuca się w jego kierunku. Żegnając się z ukochanym, Julia żegna się z życiem i przebija się sztyletem Romea.
Subscribe and you will be immidiately informed about new events! and you will gain access to the best seats before others!
Last comments from our viewers...
February 20, 2018
Rating: 5 out of 5

pl
Teresa oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Ładny występ, ładne stroje ,polecam"
February 20, 2018
Rating: 5 out of 5

pl
Aśka oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Balet wspaniały, choć według informacji na ulotce powinniśmy oczekiwać 40 osób na scenie; naliczyłam około 28. Przypuszczam że jest to spowodowane ograniczoną powierzchnią sceny w Filharmonii :)"
February 19, 2018
Rating: 5 out of 5

pl
Agnieszka oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Wspaniale, gorąco polecam, ale "Romea i Julię" wolałabym obejrzeć na scenie Centrum Spotkania Kultur w Lublinie."
February 17, 2018
Rating: 5 out of 5

pl
Marta oceniając napisał(a) dodatkowo:
"piękny występ, wspaniałe wykonanie, polecam"
February 17, 2018
Rating: 5 out of 5

pl
Krzysztof oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Najważniejsze: Mocno dający się odczuć kontakt wykonawców z widzem. Tak trzymać!"
February 17, 2018
Rating: 5 out of 5

pl
Magdalena oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Polecam. Piękne stroje i piękna Julia. Córka 9l. nie mogła oderwać wzroku od sceny. I ja też."
February 16, 2018
Rating: 5 out of 5

pl
Jolanta oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Julia wspaniała!"
February 16, 2018
Rating: 5 out of 5

pl
Małgorzata oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Super super balet. Piękne wykonanie! Piękne kostiumy i scenografia. Polecam"
February 16, 2018
Rating: 5 out of 5

pl
Marta oceniając napisał(a) dodatkowo:
"wspaniałe wykonanie, piękne kostiumy - zawsze z ogromną przyjemnością oglądam Balet ze Lwowa."
February 16, 2018
Rating: 5 out of 5

pl
Dominika oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Gorąco polecam "
See other events in the city Częstochowa...
October 27, 2018
8:00 PM
25 opinions:
Average rating: 4.96 / 5
October 27, 2018
7:00 PM
0 opinions:
Average rating: 0 / 5
December 19, 2018
7:00 PM
289 opinions:
Average rating: 4.8 / 5
December 1, 2018
7:00 PM
8 opinions:
Average rating: 5 / 5
November 17, 2018
7:30 PM
131 opinions:
Average rating: 4.82 / 5
October 27, 2018
7:00 PM
0 opinions:
Average rating: 0 / 5
January 27, 2019
7:00 PM
497 opinions:
Average rating: 4.85 / 5
February 2, 2019
7:00 PM
88 opinions:
Average rating: 4.92 / 5