KupBilecik

Kantata Dla 108 Męczenników II Wojny Światowej

November 24, 2019 at 5:00 PM

Gdańsk

- woj. Pomorskie
This event has already taken place!
Trwa ładowanie komentarzy...
Józef: Niedzielny wieczór 24.11.2019 w Centrum św. Jana dostarczył nam niezapomnianych przeżyć. Wspaniała kantata. Wielkie brawa dla kompozytora, Pana Szymona Chylińskiego oraz wszystkich wykonawców tego spektaklu - Orkiestry Kameralnej PROGRESS pod dyrekcją Pana Szymona Morusa, fantastycznego Gdańskiego Chóru Kameralnego "441 Hz" oraz świetnych solistów. Całość spektaklu, z jego głęboką dramaturgią uzupełniało ciekawe libretto nawiązujące do losów męczenników, bohaterów kantaty, bardzo dobrze wkomponowane w poruszające wszystkich grafiki śp. Mariana Kołodzieja.
Andrzej: To był wspaniały wieczór, wnętrze Kościóła,chór, muzyka...sprawiły że, nic lepszego nie mogło mi się przydarzyć.

"Kantata Dla 108 Męczenników II Wojny Światowej" 


Premiera: 24 listopada 2019r - Centrum św. Jana w Gdańsku, ul. Świętojańska 50, godz. 17.00
Kierownictwo artystyczne: Marek Wojtasik i Paweł Paulus Mazur
Kierownictwo Muzyczne: Szymon Morus
Kompozytor: Szymon Chyliński
Libretto: Marek Wojtasik
Scenografia: Paweł Paulus Mazur
Reżyseria: Tomasz Podsiadły


Wykonawcy: Orkiestra Kameralna PROGRESS w składzie symfonicznym, Gdański Chór Kameralny "441 Hz" (przygotowanie Anna Wilczewska oraz soliści: Wanda Franek - alt, Michał Janicki - baryton Paweł Zagańczyk - akordeon, Łukasz Perucki - skrzypce, Szymon Morus - dyrygent
Tomasz Podsiadły - recytacje.
Prowadzący: Konrad Mielnik


Projekt ma upamiętnić 80-tą rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, oraz 20-tą rocznicę beatyfikacji przez Jana Pawła II, 108 męczenników z czasów II Wojny Światowej. Mówi on o tradycjach patriotycznych, o heroicznym poświęceniu dla ojczyzny, wiary i godności człowieka. W warstwie scenograficznej, chcemy nawiązać do twórczości jednego z największych scenografów polskich - Mariana Kołodzieja, który z 1 transportem trafił do Oświęcimia w 1940r. Premierę wydarzenia planujemy na 24 listopada 2019r w Centrum św. Jana ul. Świętojańska 50

1. W wykonaniu kantaty weźmie udział  Chór "441 Hz", 40-osobowa orkiestra symfoniczna utworzona na bazie Kameralnej Orkiestry Progress i soliści.
2. Poprzez użycie oryginalnych środków ekspresji, projektując oryginalną wideo-wizualizację w oparciu o najnowsze technologie , konstruując przemyślane  pod każdym względem libretto i muzykę do kantaty, specjalnie zaaranżowaną wystawę fotograficzną w technice chromianowo-proszkowej, chcemy zbudować wydarzenie o szerokim kontekście kulturowym i społecznym.
3. W warstwie scenograficznej wydarzenia, chcemy nawiązać do twórczości jednego z największych scenografów polskich - Mariana Kołodzieja. W 2019r. mija 10 rocznica śmierci artysty. Marian Kołodziej w 1940 roku, z pierwszym transportem trafił do Oświęcimia. Do 1945 roku był jeszcze więziony w Buchenwaldzie, Sachsenhausen, Mauthausen-Gusen i Groß-Rosen.  Dopiero 1994 roku po raz pierwszy wystawa "Klisze pamięci. Labirynty Mariana Kołodzieja" została zaprezentowana w Gdańsku. Marian Kołodziej jest autorem papieskich ołtarzy, które zostały wzniesione podczas pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Zaprojektował słynny Okręt Kościoła, ołtarz-żaglowiec, który stanął w Gdańsku w 1987 roku oraz ołtarz na sopockim hipodromie z 1999 roku.
4. Projekt uwzględnia szeroki kontekst kulturowy i społeczny potencjalnych widzów. Przemawia zarówno do elitarnej publiczności o wysokich kompetencjach kulturowych, jak również skierowany jest do szerokiego, zróżnicowanego grona odbiorców.

Osoby i zespoły zaangażowane w realizację projektu:

ORKIESTRA KAMERALNA PROGRESS
- to młody, dynamicznie rozwijający się zespół założony w 2009 roku przez dyrygenta Szymona Morusa. Współtworzą go utytułowani soliści, kameraliści, laureaci wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. O licznych sukcesach zespołu świadczy udział w znaczących wydarzeniach muzycznych nie tylko Pomorza, ale i całego kraju. Naczelną ambicją muzyków jest łączenie różnych Kultur, Narodów i regionów Polski. 

Chór Kameralny "441 Hz"- powstał w 2006 roku z inicjatywy studentów gdańskiej Akademii Muzycznej. Na co dzień prowadzi aktywną działalność koncertową, promującą repertuar muzyki najnowszej. Odbył tournée koncertowe do Włoch i Niemiec. Jest laureatem nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach chóralnych: Grand Prix XII Miedzynarodowego Festiwalu Mundus Cantat w Sopocie, dwa Złote Medale oraz zwycięstwa w kategoriach: Muzyka współczesna oraz Chóry Kameralne na Międzynarodowym Festiwalu "Slovakia Cantat" w Bratysławie (2016), Złoty Dyplom i II Nagroda na 46 Ogólnopolskim Festiwalu "Legnica Cantat" (2015). Owocem współpracy z Teatrem Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku był udział chóru w premierze spektaklu teatralnego "Antyhona", który został wystawiony w ramach Festiwalu Inny Wymiar- Wschód Kultury. W tym roku chór zajął 2 miejsce na prestiżowym 72 Międzynarodowym Festiwalu Liangollen w Wielkiej Brytanii, plasując się zarazem w czwórce najlepszych chórów świata. Finałowy występ konkursowy transmitowała na żywo telewizja BBC. Chór Kameralny "441 Hz" współpracuje z wieloma znakomitymi solistami m.in. towarzyszył amerykańskiemu wokaliście Bobby'emu McFerrinowi.


SZYMON MORUS - doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie dyrygentura. Założyciel oraz dyrektor artystyczny Orkiestry  Kameralnej  Progress,  z którą od 2009  roku z  powodzeniem koncertuje w Polsce i poza jej granicami. Tytuł magistra sztuki uzyskał w klasie skrzypiec dra hab. Andrzeja Kacprzaka oraz dyrygentury symfoniczno-operowej prof.Wojciecha Rajskiego w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Współpracuje z Polską Orkiestrą Radiową, Teatrem Wielkim w Łodzi, Polską Operą Królewską, Polską Orkiestrą Sinfonia Juventus, Śląską Orkiestrą Kameralną, Filharmonią Podkarpacką, Filharmonią Koszalińską, Polską Filharmonią Kameralną czy Filharmonią Bałtycką.


PAWEŁ PAULUS MAZUR - rysownik, muzyk i poeta, organizator imprez kulturalnych. Rysował m.in. przez 5 lat dla "Przekroju" i 10 lat dla "Gazety Morskiej". Jest autorem wierszy w autorskich tomikach: "Taktyka Zegara" oraz "Szwedzki stół", a także niebanalnych audycji słowno-muzycznych w programach telewizyjnych: "Dzyndzy-Lyndzy", "Lalamido" czy "Sprężyna Paulusa" oraz audycji radiowych w kultowej TRÓJCE oraz Radiu Gdańsk. 26 kwietnia 2019 roku, w słynnej londyńskiej galerii TATE MODERN prezentowano jego film animowany pt.,,Twins''. Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.

MAREK WOJTASIK - poeta, dramaturg, autor scenariuszy, Założyciel teatrzyku satyrycznego "ŁUL", z którym zdobył wiele nagród, współautor scenariusza pierwszych odcinków serialu "Radio Romans". Współautor libretta musicalu pt. "Cinkciarze i Ministranci". Założyciel (2010r.) fundacji "Transgressive Art", były dyrektor Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Producent i współproducent takich działań artystycznych jak: Dni Gdańska w Berlinie, premiera koncertu (1999r.) w hali Targów Gdańskich, Polskiej Orkiestry Festiwalowej pod dyrekcją Krystiana Zimermana, a w 2016r. 30-lecie TOTARTU w Nadbałtyckim Centrum Kultury, oraz prezentacja TOTARTU we Wrocławiu (w ramach imprez związanych z obchodami: Wrocław Europejską Stolicą Kultury), 30-lecie "bruLionu" w warszawskim teatrze "Kamienica". Autor i realizator międzynarodowego projektu pt. "Na skrzyżowaniu kultur w Dolinie Popradu" finansowanego przez VISEGRAD FUND. Autor i realizator widowisk słowno - muzycznych: "Widowisko z Kluczem" i "Siedem kolorów kaszubskich w obrazie Hansa Memlinga Sąd Ostateczny". Współorganizator eventów kulturalnych w Odessie, Bardejovie i Berlinie.

SZYMON CHYLIŃSKI -znakomity muzyk, kompozytor i aranżer młodego pokolenia. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, wydział instrumentalny - specjalizacja akordeon. Przez wiele lat pracował w Polskim Chórze Kameralnym Schola Cantorum Gedanensis mając możliwość poznać i współpracować z Krzysztofem Pendereckim, Stephenem Laytonem, Arvo Pärtem i wieloma innymi. Od 2012 roku prowadził zespół wokalny Kaszubki, pełniąc w nim rolę dyrygenta kompozytora, aranżera oraz akompaniatora. Nagrał "Kolędy z Kaszub - Chwaszczińskô Kòlãda", wg. własnych aranżacji. Z Kaszubkami występował w Pałacu Prezydenckim na zaproszenie pary prezydenckiej.

TOMASZ PODSIADŁY - aktor, reżyser, pedagog, konferansjer. Miłością do sztuk scenicznych zarazili go dziadkowie - artyści śpiewacy Leokadia Borowska Podsiadły i Jerzy Podsiadły, związani zawodowo z Operą Bałtycką w Gdańsku. Swoją przygodę ze sceną rozpoczął jako czternastolatek grając w "Księciu i Żebraku" w reż. J. Killiana w Teatrze Miejskim w Gdyni. Jeszcze przed zdaniem matury wystąpił w spektaklach Adama Hanuszkiewicza, Andrzeja Wajdy i Waldemara Śmigasiewcza.

PAWEŁ ZAGAŃCZYK jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka. Laureat ponad dwudziestu konkursów akordeonowych. Koncertuje w Polsce i Europie - występował na Litwie, Słowacji, w Austrii, Chorwacji, Estonii, Finlandii, Hiszpanii,  Szwecji, Niemczech, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Paweł Zagańczyk koncertuje też na bandoneonie z niemieckiej manufaktury Uwe Hartenhauera.


MICHAŁ JANICKI Baryton - urodzony w Łodzi. Ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopinaw Warszawie w klasie dr R. Gierlacha. Zadebiutował w 2017 roku w Operze Wrocławskiej jako student Bardos w "Cudzie mniemanym czyli Krakowiacy i Górale" W. Bogusławskiego z muzyką J. Stefaniego w reżyserii B. Wiśniewskiej. Kilka miesięcy później na Scenie Kameralnej Opery Narodowej zagrał Oniegina w operze P. Czajkowskiego "Eugeniusz Oniegin" w reżyserii R. Cieśli. W swoim emploi ma także role mozartowskie: Don Giovanniego i Hrabiego, które wykonuje na deskach Polskiej Opery Królewskiej w reżyserii R. Peryta. 

WANDA FRANEK ALT - ukończyła Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie profesor Jadwigi Rappé w 2010 roku. Jest laureatką pierwszej nagrody Konkursu Wokalnego im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach, trzeciej nagrody w Konkursie Wokalnym w Dusznikach Zdroju oraz finalistką Międzynarodowego Konkursu im. A. Campi. Jeszcze podczas studiów, w 2008 roku, zadebiutowała na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej partią Lucindy w operze Kochanek wszystkich Galuppiego. Od października 2012 współpracuje z Teatrem Wielkim - Operą Narodową przy produkcjach: Manon Lescaut Pucciniego w reżyserii Mariusza Trelińskiego oraz Lohengrin Wagnera w reżyserii Antony'ego McDonalda. 


ŁUKASZ PERUCKI - Skrzypce. Ukończył Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pod kierunkiem prof. Konstantego Andrzeja Kulki. Swoje umiejętności doskonalił również na kursach mistrzowskich m. in. u prof. Michaela Vaimana i Maxima Vengerova. Jest skrzypkiem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz koncertmistrzem Orkiestry Kameralnej PROGRESS. Odnosi wiele sukcesów jako solista, ale w swojej edukacji i działalności artystycznej szczególną wagę przypisuje kameralistyce; Prowadzi ożywioną działalność koncertową, w swoim dorobku artystycznym szczególnie ceni sobie występy jako solista z Orkiestrą Kameralną Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy oraz z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Kaliningradzkiej.


ad. dr hab. ANNA WILCZEWSKA - pracownik Akademii Muzycznej w Gdańsku, w 2013 roku otrzymała stopień doktora w dziedzinie sztuk muzycznych, w dyscyplinie dyrygentura. Jest założycielem i dyrygentem Chóru Kameralnego "441 Hz". Odbyła studia w Conservatoire National Superieur Musique et Danse w Lyon we Francji. Była dwukrotną laureatką nagród na Ogólnopolskich Konkursach Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu (2006, 2008), stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007, 2008), nagrodzoną Sopocką Muzą dla Młodych Twórców (2011), medalem honorowym "Zasłużony dla kultury polskiej" (2014), wyróżniona stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego (2014, 2015). Specjalizuje się w wykonawstwie i badaniach nad repertuarem muzyki współczesnej.


Koszt zaproszenia na premierę "Kantaty Dla 108 Męczenników II Wojny Światowej" jest traktowany jako wpłata na produkcję płyty CD z koncertu.

Tickets sale for this event has been completed!
Aby nie przegapić kolejnego występu tego artysty, aktywuj koniecznie Alert Fana!
Subscribe alerts and order tickets before others
Free email alert of events from around!
Free SMS alert of events from around!
+48
Recent comments from our clients
Józef
2019-11-28 10:50:19
"Niedzielny wieczór 24.11.2019 w Centrum św. Jana dostarczył nam niezapomnianych przeżyć. Wspaniała kantata. Wielkie brawa dla kompozytora, Pana Szymona Chylińskiego oraz wszystkich wykonawców tego spektaklu - Orkiestry Kameralnej PROGRESS pod dyrekcją Pana Szymona Morusa, fantastycznego Gdańskiego Chóru Kameralnego "441 Hz" oraz świetnych solistów. Całość spektaklu, z jego głęboką dramaturgią uzupełniało ciekawe libretto nawiązujące do losów męczenników, bohaterów kantaty, bardzo dobrze wkomponowane w poruszające wszystkich grafiki śp. Mariana Kołodzieja."
Andrzej
2019-11-25 21:18:47
"To był wspaniały wieczór, wnętrze Kościóła,chór, muzyka...sprawiły że, nic lepszego nie mogło mi się przydarzyć."
See other events from the area
April 27, 2024
7:00 PM

Gregorian Grace ponownie w Gdańsku!

April 27, 2024 at 7:00 PM
November 7, 2024
8:00 PM

ADELE - Tribute from London by Stacey Lee

November 7, 2024 at 8:00 PM
May 23, 2024
8:00 PM

Niezwykły koncert prezentujący twórczość Fryderyka Chopina w nowej, jazzowo-orkiestrowej odsłonie

May 23, 2024 at 8:00 PM
June 4, 2024
5:30 PM

Kolacja dla głupca - Cezary Żak, Bartłomiej Topa

June 4, 2024 at 5:30 PM
December 5, 2024
7:00 PM

5-lecie 10 Tenorów

December 5, 2024 at 7:00 PM
March 29, 2025
5:00 PM

NAJPIĘKNIEJSZE POLSKIE GŁOSY, BALET I PIERWSZA NA ŚWIECIE ORKIESTRA KSIĘŻNICZEK TOMCZYK ART

March 29, 2025 at 5:00 PM
June 28, 2024
6:00 PM

Koncert Wiedeński - Vienna Opera Gala

June 28, 2024 at 6:00 PM
September 14, 2024
4:00 PM

Przezabawna farsa w gwiazdorskiej obsadzie! Hit 2023!

September 14, 2024 at 4:00 PM
March 8, 2025
6:00 PM

Diamentowe 60-lecie

March 8, 2025 at 6:00 PM
November 23, 2024
8:00 PM

The 3 Tenors & Soprano - Włoska Gala Operowa

November 23, 2024 at 8:00 PM
X
Chcesz, abyśmy powiadamiali Cię o nowych wydarzeniach Kantata Dla 108 Męczenników II Wojny Światowej w Twojej okolicy?
Zostaw nam swoje dane, a natychmiast poinformujemy Cię, jak tylko nowe wydarzenie pojawi się w sprzedaży!
Twoję imię
Miejscowość
Adres mailowy
Numer telefonu +48
© 2011 - 2024 for KupBilecik.pl - online ticketing system. All rights reserved.
Follow us
Facebook » Instagram »
Alert biletowy
Add your email or phone »
COOKIES MANAGEMENT