W przeddzień Dnia Matki refleksyjna historia o różnych wymiarach macierzyństwa
"Księga Matek" to poruszający spektakl o kobiecej codzienności, który splata realne doświadczenia z wirtualną rzeczywistością mediów społecznościowych. Aktorki - również matki - eksplorują różne wymiary macierzyństwa, balansując między oczekiwaniami a rzeczywistością. Inspiracją dla scenariusza były autentyczne historie oraz obserwacje z internetowych społeczności parentingowych. To wielogłosowa opowieść, która zachęca do refleksji nad współczesną kobiecością. Przekrocz próg Nie Teatru 25 maja i sprawdź czy Twój głos został usłyszany przez twórców spektaklu.
"Księga matek" jest kobietą. Rodzi się z krystalicznie pięknego uczucia miłości, a żyje w ambiwalencji. Między znakami zapytania, wykrzyknikami i wielokropkami. "Księga matek" to podróż przez wiele wymiarów macierzyństwa wiecznie uwikłanego w cykl życie-śmierć-odrodzenie, a w dzisiejszych czasach zawieszonego gdzieś pomiędzy oczekiwaniami a rzeczywistością. Pomiędzy obrazkami z instagrama, których pragniemy, a codziennymi trudnościami, których nie wypada umieszczać w kadrze kobieta-matka zdaje się zarówno królować, jak i być poddaną.
Do "Księgi Matek" wchodzi się jak do innego, bardziej onirycznego świata. Uwaga widza dryfuje na fali słów, muzyki, znaczeń i obrazów w nieskończoności wątków, której jeden spektakl nigdy by nie wyczerpał. Zgodnie z założeniem wszyscy twórcy spektaklu są rodzicami. Poświęcając "Księdze Matek" swoje prywatne doświadczenia uczynili ją możliwie najbliższym prawdzie obrazem współczesnego macierzyństwa, szeroko pojętej kobiecości i idei siostrzeństwa. Widzimy je wystarczająco skomplikowane same w sobie, a w dzisiejszych czasach jeszcze narażone na ciągłe oceny, oczekiwania i wymagania czy choćby "tylko" dobre intencje. A to za sprawą nowoczesnego okna na świat jakim jest internet, a szczególnie media społecznościowe.
Tekst "Księgi Matek" stanowi adaptację scenariusza, który łączy rzeczywisty świat współczesnej kobiecej codzienności z jego wirtualnym odpowiednikiem. Świat autentyczny zaczerpnięty z życia autorki i improwizacji aktorek ze światem wyobrażonym pochodzącym z lektury blogów parentingowych, obserwacji profili influencerskich i grup społecznościowych. Czy może istnieje jeszcze jakiś trzeci, równoległy…?
Ze sceny dociera wielogłos - aktorki są trzy, ale głosów kobiecych nieskończona ilość. Warto sprawdzić czy Twój własny został usłyszany przez twórców spektaklu.
Reżyseria: Bartosz Mazur
Scenariusz: Joanna Grabowiecka
Adaptacja: zespół
Obsada: Diana Kadłubowska, Żaneta Sławińska-Zdunik, Magdalena Górska
Głosy z offu: Natalka Polańska, Anitka Rubinowska, Helena Mazur, Klara Kadłubowska, śp. Danuta Nagórna
Muzyka: Marcin Zdunik (kompozycje, wiolonczela), Oliwier Andruszczenko (instrumenty dęte), Hubert Zemler (instrumenty perkusyjne)
Serdeczne podziękowania za pozwolenie na wykonanie utworu "Takiego chłopaka" (słowa: Natalia Grosiak, muzyka: Natalia Grosiak i Dawid Korbaczyński).
Producentem spektaklu jest Fundacja ANIMEA.
Pozytywni | G. Wolszczak, O. Bołądź, J. Chabior, Ł. Simlat
Klimakterium i już - spektakl komediowy nie tylko dla Pań
Święta w Hogwarts - Immersyjny Spektakl dla Dzieci
Nowy program stand-up comedy "Ukąszona"
Głosy Mistrzów
Cztery Pory Roku - Antonio Vivaldi
Michał Wisniewski Akustycznie KON-PLAST TOUR
"Apetyt na czereśnie" jako słodko-gorzka uczta dla miłośników Osieckiej na scenie Nie Teatru
Projekt The Beatles symfonicznie z wielką orkiestrą w Białymstoku!
Stand up: Bartosz Gajda
Zostaw nam swoje dane, a natychmiast poinformujemy Cię, jak tylko nowe wydarzenie pojawi się w sprzedaży!